Sagolandets Genovia och Boot Camp

Igår när vi kom ut till stallet låg hon och vilade i hagen vår mörka skönhet. Först blev vi lite oroliga, eftersom hon inte brukar ligga i hagen på det sättet, men efter lite klappar och gos och en uppmaning att resa sig blev vi övertygade om att hon bara hade tagit sig en hederlig förmiddagslur.

Sagolandets Genovia, eller Iia som vi kallar henne, är numer 9 år och just hemkommen från en 2 månader lång ”boot camp” hos en superduktig fälttävlanstjej som tränat henne åt oss. Iia var bara 7 när hon kom till oss, och Tilda var nybörjare. En skjuts på vägen kändes nödvändig efter 2 års arbete på egen hand, och det känns nu väldigt roligt att ta vid där Maya slutat. Tilda och Iia gör framsteg varje dag. Vi har flyttat tillbaka till Fam Behrens på Näs Gård för att kunna träna ordentligt under den kommande vintern, och vi är så pepp!

Kram Helena

Kategorier:

Okategoriserade

Lägg till en respons

Ditt namn, e-postadress och kommentar krävs. Vi kommer inte publicera din e-post.

Följande HTML-taggar kan användas i kommentarfältet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <pre> <q cite=""> <s> <strike> <strong>