
.
.
Tänk att så lite kan smaka så mycket. När grönsakerna är äts i säsong och med en speciell inramning behövs liksom inte så mycket.
.
.
Till föris – skivade solmogna bifftomater från Mallorca, smulad fetaost, kapris, en god olivolja, salt och peppar och så blev det så gott.
.
.
Sett att det är fint väder hemma också. Kanske odlar du egna tomater som nu mognar i den svenska solen. Säkert lika gott det och passa då på att testa dem tillsammans med ovanstående tillbehör, och du kommer vara fast! Lite gott surdegsbröd till för att suga upp resterna på tallriken rekommenderas (och du, fyll på lite olivolja och salt mot slutet så blir det kalas!).
.
.
Nu ska jag ut på stan och leta efter keramik, så ALLA som har något tips om det här i Palma uppmanas att genast dela med sig av det till mig. Klicka på rubriken så kommer kommentarsfältet upp. Instagram @dromhushelena går också bra att använda.
.
.
Tack på förhand och kram
Helena