Ljuvligt recept på torsk, med tillbehör som passar lika bra till tex kyckling

mat-24

.

.

I söndags kväll lagade jag och Lillan mat tillsammans. Det var hur mysigt som helst och det var faktiskt Lillan om gjorde det mesta. Jag plockade mest undan och skar det som behövde skäras med vass kniv. Hon verkligen älskar mat det lilla Knyttet och ju mer intressanta smaker det är desto roligare tycker hon att det är att både laga och äta.

.

Vad lagade vi då? Jo det blev Torskrygg med inkokt fänkål och rosmarinkräm serverat med svart ris, alltså vilken smakkavalkad! Underbart gott och vi kommer absolut att laga det igen.

.

.

Köp hem

svart ris
600 g torskfilé
salt och peppar
olivolja
1 fänkål
2 tsk honung
1 apelsin (saft och skal)
2 tomater
1 dl smetana
1 msk färsk rosmarin
1 vitlöksklyfta

.

.

Gör såhär

1 Koka riset enligt instruktionerna och glöm inte att salta. Skär torsken i portionsbitar, krydda med salt och peppar. Lägg dem i en ugnssäker form och ringla över lite olivolja. Sätt in i ugnen på 175 grader ca 20 minuter eller tills innertemperaturen är 56˚C.

2 Ansa och skär fänkålen i skivor, fräs dem mjuka i lite olivolja i en kastrull. Ringla över honungen och krydda med salt och peppar.

3 Tvätta apelsinen och riv skalet på fina sidan av rivjärnet och pressa ur saften. Häll apelsinsaft och skal på fänkålen och fyll på med vatten så det nästan täcker. Skär tomaterna i bitar och lägg dem i kastrullen. Koka på svag värme ca 5 minuter. Vi slängde i en klick smör det sista vi gjorde för att förhöja smaken ytterligare.

4 Blanda smetana och rosmarin, smaka av med pressad vitlök, salt och peppar.
Servera torsken med fänkålen rosmarinkrämen och det svarta riset, ljuvligt gott!
Tips! Tänk på att riset behöver koka ca 40-45 minuter så börja med det i god tid innan resten av maten.
.
.
.
Psst! Skulle förresten gärna hotta upp mitt kök med de här (adlink) supernsygga stekpannorna. Tror bestämt vi ätit upp all teflon på den stekpannan som vi använder mest…
.
.
.
Kram
Helena
.
.
.

Kategorier:

Okategoriserade

Lägg till en respons

Ditt namn, e-postadress och kommentar krävs. Vi kommer inte publicera din e-post.

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Följande HTML-taggar kan användas i kommentarfältet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <pre> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

%d bloggare gillar detta: