Till fjällen med lite nya saker

lofsdalen_56c2206eddf2b32331772c61

 

Det dyker ständigt upp nya saker som vi känner att vi behöver till huset i fjällen. Snyggare knoppar till skåpet, hängare till badrummet, fler handdukar, snygga bordstabletter, en annan storlek på kastrull, en soppslev osv.

För att komma ihåg allt när man väl är här hemma i stan igen har jag skaffat en bok som heter – Lofsdalen – kort och gott. Den åker nu med fram och tillbaka och den kan jag skriva precis vad vi behöver och saknar, vad vi ska ta med upp nästa gång, eller om vi kommer på något nytt projekt osv. Det är super. Jag har också gjort en liten inventering i skåpen och skrivit upp bland annat hur  många glas, tallrikar, assietter etc vi har av varje.

Målet är att ha 12 av allt i Rörstrands Swedish Grace-serie, men just nu har vi typ 8 flata tallrikar, 3 djupa och 4 assietter

I em åker Lillan och jag upp till M som väntar på oss i huset i Lofsdalen. Mysig, blir lite som en långweekend.

I bagaget har jag den här gången med mig både lite snygga bordstabletter och lite andra grejer som jag nu kan bocka av från listan i boken. Ni ska få se vad det är sedan.

 

Kram kram

Helena

Kategorier:

Okategoriserade

2 kommentarer

Lägg till en respons

Ditt namn, e-postadress och kommentar krävs. Vi kommer inte publicera din e-post.

Följande HTML-taggar kan användas i kommentarfältet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <pre> <q cite=""> <s> <strike> <strong>