Dags att se över krukväxter och annat i fönstren

.

God kväll i stugorna!

 

Under sommaren läggs oftast mycket fokus på utemiljön runt huset man bor i, och innemiljön glöms bort, om man har tillgång till en trädgård förstås. Bor man i lägenhet och solen gassar som sjutton, ja då kanske man söker sig till andra utomhusmiljöer som parker, stränder och sommarstugor. Gemensamt för båda är att man under sommaren och semestern gärna reser bort och ibland lämnar krukväxterna i fönstren vind för våg.

Vissa kanske har gjort som jag, och tuktat växterna duktigt under året (mina är inte bortskämda med mycket vatten), medan andras helt enkelt inte klarar av att bli utan vatten en vecka eller två. Resultatet syns i alla fall i augusti när semestern är slut och vi åter vänder våra blickar mot insidan av våra hem och upptäcker att krukväxterna farit skapligt illa.

Jag kan ibland tycka att det är svårt att få till DEN fönsterstylingen, speciellt eftersom vi har flera smala fönsterbrädor. Man kan ju helt enkelt inte sluta att drömma om djupa fönsternischer och blombrädor feta som motorvägar…

Jag har samlat några bilder på fönsterstyling som jag gillar och som jag kan kolla på när det knyter sig. Kanske kan också ni finna några trevliga idéer här.

 

Photo: Jessica Silversaga

Photo: Jessica Silversaga

.

Jessica Silversaga har fota och Emma Wallmen har stylat det här fina fönstret för Fantastic Frank. Så himla fint med snittblommor i fönstren. Busig bukett med generös glasvas är att föredra.

 

alvhem-terrakotta-kruka-inspirera-mera-inspireramera-inredningsblogg-inredning-blogg-fc3b6nster-inspiration-fc3b6nsterinspiration

.

En patinerad terrakottakruka och en bunt böcker funkar alltid, i alla fönster. Ger en avslappnad och lite bohemisk känsla i det mest stilfulla hemmet. Bilden är från Alvhem.

 

JH1-1024x682

.

Fantastic Frank sålde stylisten Josefine Håågs lägenhet och inte kan vi låta bli att inspireras av den käcka fönsterstylingen. I stora fönster kan det lätt bli rörigt, eller kalt, men här blev det bara fint. Flera högar av böcker och grupperade krukor håller ihop stylingen. Den höga grenen ger höjd åt det hela utan att skymma det inflödande ljuset.

 

WP23231-Simplicity-kalklitir-00-e1415646029319

.

Min kollega Jannice med bloggen Add Simplicity färgmatchar fönsterstylingen med puderrosa krukor och vita böcker. Sobert och så vilsamt för ögat. Like it a lot!

 

vardagsrum2_atmycasa

 

Har man mycket dekorationer av olika slag i rummet och runt fönstren kanske det allra bästa är att göra som min kollega Åsa, som har bloggen @my casa, helt enkelt lämna fönstret naket utan blommor och pynt.

Ja det var lite fönsterpimpning det. Får se om jag kanske stylar om i fönstren här snart. Jag gillar verkligen att pimpa med böcker, speciellt eftersom vi inte har någon bokhylla och något jag drömmer om är en stor skulptur i brons att ställa i ett fönster. Det måste jag leta efter!

 

Jag blir jätteglad om du gillar Drömhus på Facebook ♥ Sidan hittar du HÄR

 

Kram kram

Helena

Kategorier:

Okategoriserade

2 kommentarer

Tack för inspon!
Tycker det är det svåraste att få till ibland.
Fast jag har rätt så djupa fönsternischer då vi tilläggsisolerade och flyttade ut de nya fönstrena. Men nu fick jag ju många nya tips 🙂
Tack o ha de fint!

Gilla

Although the above results are in no way a clinical study they are, nevertheless, worthy of note since
they represent real users’ encounters measured against their
expectations.

Gilla

Lägg till en respons

Ditt namn, e-postadress och kommentar krävs. Vi kommer inte publicera din e-post.

Följande HTML-taggar kan användas i kommentarfältet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <pre> <q cite=""> <s> <strike> <strong>