Måste älska Dinesen – golvet i fjällstugan

_DSC2612

 

Alltså någon gång mer i mitt liv ska jag bygga ett hus, som jag själv har ritat. Det är nog det roligaste jag har gjort i mitt liv. Att få klura och hitta på lösningar och samla idéer som sedan förverkligas av skickliga hantverkare, samtidigt som jag håller i taktpinnen, det är något väldigt speciellt och tillfredsställande med det.

De sägs att man ska bygga tre hus innan man blir helt nöjd med resultatet. För mig räckte det med ett. Det kan ha att göra med att vi planerade så länge innan vi drog igång. Vi köpte tomten 2007 och började bygga 2012.

Jag minns att vi skojade om att vi skulle bygga något som skulle hamna i ett inredningsreportage i en flashig tidning någon gång. Så sa vi att det i texten skulle stå att -Vi vandrade runt på tomten i flera år och kände in miljön. Vi tittade hur solen vandrade och hur vindarna låg innan vi bestämde oss för hur huset skulle se ut och hur det skulle placeras. Då var det mest på skämt men det visade sig att det faktiskt blev precis så.

En annan sak vi hade bestämt, innan vi ens hade en idé om hur huset skulle se ut (vi har gått hela vägen från fjällhotell, till lekstuga, till något mer lagom). Det var golvet. Ett Dinsengolv skulle vi ha i hela huset. M tog kontakt med Dinesen långt innan vi började bygga, flera år innan. De skickade en broschyr på engelska till oss i brevlådan. Några år senare kontaktade vi Susanne på Dinesen som hjälpte oss med beställningen. Vi blev då av Dinesen inbjudna till Stockholm på premiären av restaurangen Gastrologik, och på morgonen gjorde vi golvbeställningen i hotellmatsalen.

Golv från Dinesen går bara att beställa direkt från dem. De har inga återförsäljare men exporterar sitt makalösa golv till hela världen!

Är det någonting som är säkert, så är det att nästa hus jag bygger ska ha Dinesengolv rakt igenom. Jag älskar det golvet, det är vackert så det gör ont och det är en känsla utan dess like att gå barfota på det silkeslena plankorna. Brädorna är 40 cm breda och går att få hela 15 m långa, bara en sån sak!!

.

Inte konstigt att man älskart!

.

Kram kram

Helena

Jag blir jätteglad om du gillar Drömhus på Facebook ♥ Sidan hittar du HÄR

 

Kategorier:

Okategoriserade

1 kommentar

När jag klickade på länken till Dinesens hemsida kom en varningssida upp istället:

blocked red-x
Symantec logo
Skadlig webbplats blockerad

Du har försökt att komma till:
http://dinesen.com/

Det här är en känd skadlig webbplats. Du bör INTE besöka den här webbplatsen. Den detaljerade rapporten beskriver säkerhetsriskerna på webbplatsen.

Den här webbplatsen har blockerats av säkerhetsskäl. Besök Symantec för att få mer information om nätfiske (s k phishing) och internetsäkerhet.

Lämna denna plats

Gilla

Lägg till en respons

Ditt namn, e-postadress och kommentar krävs. Vi kommer inte publicera din e-post.

Följande HTML-taggar kan användas i kommentarfältet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <pre> <q cite=""> <s> <strike> <strong>