Blommande grenar från äppelträdet pryder matsalen

Äppelblommor

_DSC6738

_DSC6743

Några grenar från det blommande äppelträdet pryder matsalsbordet och jag kan knappt se mig mätt på dem!

.

Godmorgon

.

Startade dagen med ett Skypemöte med mina kunder i Förenade Arabemiraten. Så härligt att se dem igen. Underbara människor som ger mig så mycket energi. Vi pausade allt arbete med projektet hos dem när pappa dog, och nu är det dags att ta upp det igen.

Renoveringen av deras hus är i det närmaste klart, och inom kort kommer jag åter igen åka ned för att på plats styra upp med olika delmoment. I första hand är det gardiner och tavlor vi ska få på plats, samt inredningsbutiker i Dubai som ska besökas. Sist var det inredningsbutikerna i Abu Dhabi som gicks igenom.

Det är fantastiskt roligt att se hur ett ganska ”internationellt” hem, så sakta förvandlas till ett ”skandinaviskt” hem med väggpaneler och skafferi (ni vet ett sådant i pärlspont i ett hörn, som man går in i) och allt! Vi har tagit många bilder som ni förstås kommer att få se så småningom.

Idag är det hur som helst konfirmation som står på schemat. Lillans kusin konfirmeras och jag måste faktisk just nu sätta en väldig fart och se efter vad vi ska ha på oss, Lillan och jag.

.

Härlig lördag till er då gott folk!

.

Kram kram

Helena

.

.

Kategorier:

Okategoriserade

1 kommentar

Lägg till en respons

Ditt namn, e-postadress och kommentar krävs. Vi kommer inte publicera din e-post.

Följande HTML-taggar kan användas i kommentarfältet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <pre> <q cite=""> <s> <strike> <strong>