Ett kollage av bilder jag hittat på Pintrest
.
Hej lördag!
Att nätauktioner är bland det roligaste vi vet känner ni till vid det här laget. Vi försöker ständigt skanna av marknaden för att ha koll på när våra önskeprylar dyker upp. Vi har handlat allt från möbler till lampor till målningar och fotokonst via nätauktioner. Blocket funkar ibland det med. Några riktigt fina saker som exempelvis våra Svanenstolar har vi köpt via Blocket.
I första hand är det priset som gör att det känns kul att handla på auktion. Ofta kan man hitta fina designprylar för runt halva priset eller i alla fall för 3/4 av vad de kostar nya. En annan aspekt är förstås att det går att hitta så mycket fina saker på auktion som inte går att hitta någon annanstans. Som vårt köksbord. Känns rätt unikt. Den tredje anledningen till att handla second hand/vintage/begagnat är miljöaspekten. Helt klart den absolut mest miljökompenserade/svanenmärkta/KRAV eller fairtrademärkta shoppingen. Tål att tänkas på! Jordens tillgångar är inte oändliga och jag gissar att det finns fler än jag som känner en mycket obehaglig klump i magen när det talas om temperaturer som stiger och poler som smälter…
Vi måste bli mer medvetna och det måste bli ett slut på slit och slängmentaliteten. Spara lite längre och köp något du verkligen vill ha. Något i hållbar kvalitet och design, något som du tar med dig genom hela livet, något du inte tröttnar på och slänger på återbruket om ett par år!
Sedan en tid tillbaka letar vi efter två speglar. Vi vet inte exakt hur de ska se ut, bara att den ena ska passa inne på den nyrenoverade lilltoan och att de båda ska vara i guld. Jag tror att ja vet vad jag vill ha när jag ser dem. Antingen kanske jag vill ha en stor och maffig en med ett litet konsolbord under eller så kanske jag vill ha en jättestor som bara står lutad/hänger på väggen. Eller kanske ska det bara vara en av en lite mindre sort. Vet inte, men två guldspeglar ska jag ha i alla fall. Och det är inget jag kommer att köpa nyproducerat! Auktion eller Blocket är det som gäller 🙂
.
Kram kram
Helena
Den konsumtionsinställningen är helt i min smak! Att köpa färre men bättre grejer är dessutom hållbart eftersom man inte tröttnar på designklassiker och gamla saker som aldrig blir omoderna. Det sistnämnda gäller t.ex stora speglar, vi har haft vår i mer än 20 år och har inte tröttnat. Lycka till i sökandet!
Susanne
GillaGilla
Håller absolut med dig angående ett förändrat och bättre konsumtionsbeteende Det har ju pratats om detta läns nu tycker jag och förhoppningsvis blir 2016 året då fler går från ord till handling.
Guldspeglar ja, har flera stycken bla en stor maffig sak (ca 2 m som jag ropat in på nätauktion i Danmark) som just nu står magasinerade i väntan på bättre tider 🙂
Kram Anette
GillaGilla