Liten gran i Lillans rum

 

Hej på er!

Släktkalas med middag för 17 personer hade vi här igår eftersom Lillans syster fyllt 18 år. Jag brukar göra ett rejält julbord den här tiden på året men orkade inte med det i år helt enkelt. Det fick bli dubbelmarinerad fläskfilé med klyftpotatis och rosépepparsås istället. Himla smarrigt det med iofs.

Knappt hade vi hunnit städa undan allt från igår när det var dags att åka till mamma och pappa på söndagmiddag idag. Där bjöds det på dubbelmarinerad oxfilé (pappas paradrätt) och potatisgratäng! Hur gott som helst.

 

 

Nu har jag landat hemma i soffan, alldeles proppmätt, och inväntar Solsidan. Vi borde egentligen tagit in granen och klätt den, men det får bli en annan dag. Lillan har fått en liten gran i sitt rum, det får räcka så länge 🙂

Granen hittade jag på Plantagen. Den sitter fast på ett fiffigt träkors så den står stadigt utan julgransfot, men jag ska ställa ned den i en korg tror jag.

Kram kram

Helena

Kategorier:

Okategoriserade

1 kommentar

Tack för ett jättefint 18-års kalas tillsammans med er igår, med god mat och dryck! Idag fick vi njuta av god mat och dryck i vårt hem tillsammans med våra nära o kära. Vi är lyckligt lottade som har varandra. Kram kram till er!

Gilla

Lägg till en respons

Ditt namn, e-postadress och kommentar krävs. Vi kommer inte publicera din e-post.

Följande HTML-taggar kan användas i kommentarfältet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <pre> <q cite=""> <s> <strike> <strong>