Eleganta sjöfåglar från Danmark har flyttat in i Villa Skogsbrynet

 

Ser ni vad det är? Känner ni igen linjerna?

 

 

Inte det? Nu då? Snurrfunktion…

Men jaaa!!! Visst är det Arne Jacobsens Svan som flyttat in i sovrummet i Villa Skogsbrynet, och jag är så barnsligt glad över det så det är löjligt åt det.

 

Egentligen är det faktiskt 2 (!) svanar som flyttat in, men vi skulle egentligen bara ha 1…

Såhär gick det till. Jag hittade på Blocket 2 Svanenfåtöljer till salu i Järvsö, mailade killen och sa att jag var intresserad av den ena. Färgen var perfekt till kakelugnen där uppe, priset lägre än vad andrahandsvärdet brukar vara på den fåtöljen och skicket såg ut att vara fint.

Eftersom färgerna på stolarna inte var exakt likadana gick det inte att ha dem bredvid varandra, den ena är lite turkos, den andra mer åt det gröna hållet.

Killen uppgav att skicket var ”mycket bra” och efter lite klurande bestämde vi oss för att försöka pruta lite genom att köpa båda. Det gick hem och vi fick köpa båda till ett bra pris en bit under det vanliga andrahandsvärdet.

Nu fanns de ju i Järvsö, och dit är det en bit att åka, så vi bestämde att M skulle åka dit och hämta dem och samtidigt ta ett par dagar i Lofsdalen (åt samma håll ungefär) för att fiska med sin kompis. I tisdags på väg hem skulle han hämta upp dem i Järvsö, OM de var sådär fina som vi hoppades.

Jag var så nervös för att han kanske hade fått ett högre bud under den 1,5 veck det tog för oss att få till hämtningen, eller att de skulle vara fläckiga och fula. Väldigt många av dem som säljs på tex Lauritz har varit just fläckiga skavda och fula, men ändå betingat ett mycket högt pris.

Jag blev bara så himla glad när stolarna och M kom hem. De är hur fina som helst, inte en prick på dem, ser ut som nya, båda två!! Så himla glad för det!

Ja, så så kom det sig att 2 Svanar flyttade in här hemma hos oss. Den enes plats är given i sovrummet som det var planerat, men den andre vet vi inte riktigt. Just nu står den i hallen där uppe, men vi vet inte riktigt vad det ska bli av den. Flyttar kanske ned den till hallen där nere eller så säljer vi den (mindre troligt). Vi får se helt enkelt!

Och ja, de är äkta och vi har inte blivit blåsta på några kopior. Märkning etc är helt i sin ordning, det kollade förstås M innan han tog dem med hem.

Kram kram

Helena

 

Kategorier:

Okategoriserade

8 kommentarer

Sååå fina, mina drömstolar och vilken fin färg.
De är dessutom väldigt sköna att sitta i tycker jag.
Jag skulle inte kunna låta bli att ha dem i vardagsrummet så jag kunde titta och sitta i vaket tillstånd.
Grattis!

Gilla

Lägg till en respons

Ditt namn, e-postadress och kommentar krävs. Vi kommer inte publicera din e-post.

Följande HTML-taggar kan användas i kommentarfältet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <pre> <q cite=""> <s> <strike> <strong>