Jag har fått en fråga om hur jag gjort Lillans adventskalender. Tänkte att ni kanske är fler som vill veta, så jag svarar här.
1. Välj ett stycke tyg i ganska styv kvalitet, jag valde linne.
2. Fålla sidorna och sy en ”tunnel” upptill.
3. Jag hade några siffermallar i metall som jag hittade i en webshop som lagt ned (googla så hittar ni någon butik som har), målade de siffrorna (schabloner) med pensel. När jag försökte trycka med en svamp sipprade färgen ut under. Testa dig fram på en provbit av tyget.
4. Sy fast metallringar under varje siffra.
5. Trä en trästav genom tunneln (jag målade snuttarna som sticker ut, vita).
6. Fäst ett snöre från ena sidan till den andra att hänga upp i.
Voila, nu vet du vad du måste göra några dagar innan den 1 dec ett antal år framöver!
Tänk dig för, för har du väl börjat med paketkalender, kommer du inte kunna slut förrän barnen blivit skapligt stora och inte längre vill ha hårtofsar och skämthundbajsar i små paket i december!
Kram kram
Helena
Det är så himla kul att göra, men det blir bara dyrare ju äldre barnen blir. T o m 18-åringen får kalender, han vill ha pussel i sin, några bitar per dag.
GillaGilla