Min kollega Jannice som har bloggen Simplicity brukar alltid framhäva vikten av att ha en trevlig och välkomnade entré i sitt hem, samt tipsa om att det är fiffigt att ha ett säsongsbord någonstans.
I morse knallade jag ut i skogen som ligger bredvid vårt hus och hämtade lite tallris. De var och röjde sly här i veckan så jag hade turen att hitta redan kapade grenar (annars är tallris hopplöst klibbiga av kåda…).
Sedan petade jag ned dem i en vas på hallbordet och så ställde jag dit några ljuslyktor och en skål med peppisar. Lillan och storasyster bakade härom kvällen så det är sådana där fina oregelbundna barnpeppisar som är de allra godaste 😉
Egentligen hade jag köpt några mässingshängen som jag skulle ha i riset, men se det gick inte för sig. Grenarna var alldeles för veka så jag fick hoppa den detaljen. Det gör inte så mycket för riset är fint i sig tycker jag.
Vipps har vi nu en trevlig entre, inklusive ett säsongsbord på första parkett!
Kram kram
DrömhusHelena
Så inbjudande! I det huset känner man sig välkommen redan i hallen 💕
GillaGilla
Puss lilla mor!
GillaGilla